KYBARTŲ KULTŪROS CENTRO IR LENKIJOS KOWALE OLECKIE GMINOS DRAUGYSTĖ TĘSIASI

KYBARTŲ KULTŪROS CENTRO IR LENKIJOS KOWALE OLECKIE GMINOS DRAUGYSTĖ TĘSIASI

 

Įgyvendinant „Interreg V-A Lietuva-Lenkija“ Europos teritorinio bendradarbiavimo programą sėkmingai užbaigtas minkštųjų veiklų įgyvendinimo etapas.

 

    Projekto Nr. LT-PL-4R-326 „Vienijanti kultūra – atviros durys, mintys ir širdys“  tikslas buvo inicijuoti ilgalaikį kultūrinį bendradarbiavimą išsaugant natūralią aplinką, skatinant efektyvų išteklių valdymą, puoselėjant gamtos ir kultūrinio-istorinio Kybartų – Kowale Oleckie pasienio regiono paveldą ir, žinoma, didinant turizmo plėtojimą jame.

 

Šiais metais balandžio–gegužės mėnesiais Kybartų kultūros centras sėkmingai įgyvendino likusias kultūrinių mainų programas. Balandžio 19-23 dienomis įvyko LT-PL nacionalinė šokio stovykla, gegužės 18 dieną – projekto baigiamoji konferencija ir nuo kovo 29 d. Sūduvos krašte pristatyta „Dienos lauko fotosesijos“ programos mobili fotografijos darbų paroda „Mūsų kraštas draugų akimis“. Ši ekspozicija aplankeliavo Kowale Oleckie miestą Lenkijoje ir dalį Sūduvos krašto – Vilkaviškį, Kazlų Rūdą, Paežerių dvaro parką bei Marijampolę. Parodą dar planuojama parodyti Kybartuose ir Vištyčio regioniniame parke. „LT-PL nacionalinė šokio stovykla“ vyko Vilkaviškio r. „Karalkrėslio“ sodyboje. Šios programos metu siekėme pristatyti savo krašto tradicijas, kultūrą, supažindinti partnerius su įvairove stebinančiu tautiniu savitumu, pasidalinti patirtimi ir pastatyti du šokius reprezentuojančius Sūduvos (Suvalkijos) ir Mozūrų krašto tautinius regionus. Draugystės tiltas buvo tiesiamas tarp Kybartų ir Kowale Oleckie bendruomenės jaunuolių, kurie per penkias dienas turėjo puikų laiką pažinimui, pramogoms bei kūribiniam mokymuisi. Šokių pamokas vedė šokio instruktorės iš Lietuvos ir Lenkijos. Stovyklos tikslas pastatyti du šokius buvo sėkmingai pasiektas, išmokta lietuviška polka ir lenkų „Belgijka“. Paskutinę stovyklos dieną organizuotos pažintinės kelionės metu aplankytos įsimintinos vietos Vilkaviškio rajone – Paežerių dvaro rūmai, Suvalkijos krašto muziejus, Belvederio bokštas. Apsilankyta Virbalyje, bendruomenės „Virbalio vartai“ senųjų amatų centre ir dalyvauta edukacijoje „Duonos kelias“. Vaikai prisilietė prie viso duonos gamybos proceso nuo žemės dirbimo ir javų sėjos iki garuojančio kepalo ant stalo. Kartu spėliojo grūdų rūšis ir įrankių pavadinimus, kūreno krosnį, kiekvienas formavo savo duonos kepalėlį, šovė jį į krosnį ir iškeptą galėjo parsivežti į namus. Kol duonutė kepė, kiekvienas turėjo galimybę prisiliesti ir prie kitų amatų: austi grindų taką, senoviniu būdų lieti žvakę, sukti virvutę, lipdyti iš molio ir aplankyti galvosūkių kampelį. Edukacinę programą užbaigėme su žemdirbio malda prie vaišių stalo, padengto karšta žolelių arbata, duona, tikrais kaimiškais lašiniais, dešra ir skilandžiu, sviestu ir sūriu su medumi. Spėta apsilankyti ir Kybartuose, kur A. Kezio vardo galerijoje pristatyta 2021 m. liepą įgyvendintos projekto veiklos „Tapybos pleneras-stovykla LT“ tapybos darbų paroda, aplankytos miesto istorinės vietos. Na ir paskutinis svarbus, visas veiklas apimantis renginys – Vilkaviškio kultūros centre įvykusi baigiamoji tarptautinė konferencija, apibendrinusi visas Kybartų kultūros centro ir partnerių iš Kowale Oleckie gminos įgyvendintas veiklas bei pasiektus tikslus. Bendrai su partneriais aptarta ateities vizija, galimybės ir perspektyva dėl tolimesnio bendradarbiavimo ar galimų naujų projektų teikimo. Konferencija užbaigta nuotaikingu meniniu pasirodymu.

 

Projektas įgyvendinimas finansuojant Interreg Lietuva-Polska programai bei Kybartų kultūros centrui ir Kowale Oleckie seniūnijai (gminai).

Projekto biudžetas siekė 768 108,70 Eur, iš jų – 652 892,38 Eur – skyrė ES.

Projekto įgyvendinimo laikotarpio pradžia – 2020 m. liepos 1 d.

Projekto įgyvendinimo pabaigos terminas pratęstas iki 2022 m. rugsėjo 30 d.

 

 

Kybartų kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė, projekto koordinatorė

Andželika Micutienė

 

 

 

 

Pasidalinti: